Ha nem csak napos hely van a kertben
Árnyéktűrő cserjék, örökzöldek, évelők
Növény telepítésnél az egyik legfontosabb tényező, sok minden más mellett, a benapozottság mértéke. Nem mindegy, hogy egy területet egész nap, vagy csak bizonyos napszakban ér a nap közvetlenül, vagy esetleg egyáltalán nem, mert fa, kerítés, fal árnyékol. Mindazonáltal, minden kert más és más, saját mikroklímával rendelkező terület. Amelyik növény a napot szereti, azt érdemes olyan helyre tervezni, ahol több a napos órák száma, mint az árnyékos. Az árnyéktűrő növényeknek is a legtöbbnek nem árt azért néhány óra napsütés, de jóval kevesebb közvetlen napfénnyel is beérik és szépen fejlődnek.
Telepítés
A frissen elültetett növények, a kis előnevelt földlabdájukban elhelyezkedő gyökereivel képesek felvenni a számukra szükséges anyagokat, vizet. Ahhoz, hogy a gyökérzet minél előbb fejlődésnek induljon, és szép lehessen növényünk, fontos, hogy a gyökereket körülvevő föld is nedves legyen, ily módon megkönnyítve nekik a növekedést. A tápanyag is fontos, bár az nem csak telepítésnél. Ha minden rendben megy föld alatt, akkor lehet szép föld felett is. Igazából nincs különbség az árnyéki vagy a napkedvelő növények telepítésénél. Azonban, ha nagyobb, fejlettebb növények közelébe ültetünk, például egy nagy fenyőfa mellé, számolni kell azzal, hogy ő is használja a vizet és lehet, hogy nem elég a megszokott víz mennyisége vagy gyakorisága, ahhoz, hogy más növény is megmaradjon. A nagyobb lomb is meggátolhatja a csapadék, gyökérzónához való eljutását, ezért az öntözés kulcs szerepet tölthet be, bizonyos társításoknál. Az örökzöldeknél pedig azzal is számolni kell manapság, hogy ha nagyon enyhe a tél és nincsen csapadék, szükség lehet víz utánpótlásra. Mivel, ha nincs túl hideg, a télen is lombos növények, használhatják is leveleiket fotoszintetizálásra.
Javaslatok
Örökzöld talajtakaró árnyékba:
Örökzöld bokros cserjék árnyékba:
Lombhullató cserjék árnyékba:
Talajtakaró évelők árnyékba:
Bokros növekedésű évelők árnyékba:
Mind ezek mellett a legtöbb kora tavaszi hagymás növénynek az az optimális, ha lombos/lombhullató fa árnyékába ütetjük. Amíg a kis hagymás virágnak szüksége van a fényre, addig a fa még csak éppen kezd hajtani, később viszont szépen árnyékolja, és ezzel késleltetheti a növény visszahúzódását. Ez a tápanyagfelhalmozás szempontjából előny, hiszen addig is gyűjti az energiát a következő szezonra.